טכנוסרי ניידת שירות

הארקה

ממסר פחת + הארקה = הגנה מפני התחשמלות

חיבור כל השקעים ונקודות החשמל בבית על ידי חוט הארקה ללוח החשמל ומלוח החשמל לאלקדרודת הארקה או ליסודות הבניין.

הגדרת הארקה

רצף חשמלי” בין גופי מתכת הקיימים במבנה לבין האדמה”.

רצף חשמלי בדרך כלל מתקיים בעזרת חוט נחושת המגשר בין כל גופי המתכת במבנה כגון: ברזים, תנורים, מכונות כביסה, מיקרוגל, מקרר וכל מתכת או חומר מוליך המחובר לקירות, ריצוף, או אדמה.

ground
groundrod1
electrode condcutor 3

למה צריך הארקה

במידה ומכשיר חשמלי מתקלקל תיתכן זליגה של חשמל אל גוף המכשיר ומכיוון שגוף המכשיר חשוף למגע יד אדם נוצר מצב מסוכן אותו מערכת ההגנה מפני התחשמלות אמורה למנוע על מנת למנוע ממצב כזה להתקיים חשובה רציפות הארקה כך שבמידה וגוף המכשיר מתחשמל החשמל יזרום לאדמה ולא לגוף האדם (התנגדות גוף האדם גדולה מזו של האדמה לכן במקרה של זליגה “יעדיף” החשמל לזרום לאדמה) במידה וחוט המוליך חשמל בא במגע עם גוף המכשיר, ממסר הפחת בעזרת הארקה ירגיש את “זליגת” החשמל ויפסיק את פעולת החשמל מידית.

groundshok

ממסר הפחת

ממסר הפחת הינו מכשיר הבודק זליגת חשמל, ממסר הפחת מותקן בלוח החשמל ותפקידו לזהות זליגת חשמל ולהפסיק את זרימת החשמל לפני שנגרם נזק לאדם או רכוש מהירות הפסקת החשמל במקרה של סכנת התחשמלות תלויה בתקינות ההארקה הארקה תקינה וממסר פחת תקין יפסיקו את זרימת החשמל למבנה לפני שנגרם נזק לרכוש או לאדם. ארקה לא תקינה = ממסר הפחת יפסיק את פעולת החשמל לדירה אך פעולתו האיטית תגרום לנזק לרכיבים אלקטרונים או לאדם.

phat

מתי לא צריך הארקה

כל מכשיר חשמלי שהגוף שלו עשוי מפלסטיק (כמו די וי די, פליי סטיישן טלוויזיה וכדומה) ובתווית היצרן ישנו סימן של ריבוע בתוך ריבוע (בידוד כפול) ניתן לחבר לשקע שאין בו ארקה זאת מכיוון שגוף המכשיר מבודד ומוגן מסכנת התחשמלות, גם בבתי מנורה הרגילים העשויים פלסטיק אין משתמשים בארקה ולמעשה אין בהם צורך בארקה מכיוון שהגוף שלהם מבודד ואינו יכול לגרום להתחשמלות.

תקע ללא ארקה

תקע של מכשיר שאינו דורש הארקה

gplug

תקע של מכשיר שדורש הארקה

לשאלות נוספות ניתן לפנות  בדף צור קשר 

WhatsApp chat